Zapraszamy na polskie festiwale

Dość dużą popularnością cieszy się, odbywający się w Toruniu, Jazz Od Nowa Festival. Jego pierwsza edycja miała miejsce w Klubie Studenckim Od Nowa W 2001 roku. Ideą, jaka przyświeca tej inicjatywie, jest zaprezentowanie połączeń klasycznego jazzu z nową improwizowaną muzyką. Pomysłodawcą toruńskiego festiwalu był Maurycy Męczekalski.

Biorą w nim udział przedstawiciele klasycznego nurtu, tacy jak np. Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Jan Ptaszyn Wróblewski czy Zbigniew Namysłowski oraz jazzowi eksperymentatorzy, czyli Tymon Tymański, Leszek Możdżer, i inni. Na festiwalu pojawili się również przedstawiciele zagranicznego jazzu, czyli Al. Foster, Victor Lewis, Peter Brotzmann.

Ciekawym wydarzeniem jest, odbywająca się z końcem listopada, Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Jej dyrektorem artystycznym jest Tomasz Stańko, który co roku przygotowuje specjalny koncert. Zaprani są zawsze ciekawi muzycy, prezentujący różne podejście do tematu jazzu. Festiwal odbywa się od 2003 roku.

W ubiegłym roku, 2011, gośćmi specjalnymi byli Craigiem Tabornem wraz ze swoim triem.

13

Leszek Kułakowski, zainspirowany twórczością Krzysztofa Komedy, rozpoczął w 1995 przedsięwzięcie, któremu nadał jego imię. Komeda Jazz Festiwal odbywa się cyklicznie w Słupsku oraz Gdańsku. Gościło na nim wiele polskich i zagranicznych gwiazd jazzu.

Warszawa, po za wieloma innymi festiwalami, ma również w swoim repertuarze Wrsaw Summer Jazz Days. Jest to światowej rangi festiwal jazzowy, który odbywa się do 1992 roku. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był Mariusz Adamiak. Jego powstanie miało stanowić przeciwwagę w stosunku do Jazz Jamboree. Obecnie jest uznawany za miejsce, gdzie można usłyszeć naprawdę odważne kompozycje, które w znacznym stopniu odstają od panujących trendów.

Tagged , ,
Paste your AdWords Remarketing code here