Urszula Dudziak

Urszuli Dudziak nie trzeba nikomu przedstawiać. Ta urodzona w 1943 roku kompozytorka i wokalistka jazzowa, jest chyba jedną z najbardziej znanych polek na świecie. Śpiewa nie tylko jazzowe utwory ale również w jej repertuarze znalazły się kompozycje znanych klasycznych twórców, takich jak Bach, Chopin czy Paderewski. Współpracowała z takimi artystami, jak Krzysztof Komeda, Łukasz Rostkowski, Michał Urbaniak, Walk Away, Gil Evans, Archie Shepp, Dj Vadim i Lester Bowie.

Jej fascynacja muzyką jazową rozpoczęła się już w szkole średniej od twórczości Elli Fitzgerald. Profesjonalną karierę, Urszula Dudziak, zapoczątkowała w 1958 roku występując jako solistka zespołu Krzysztofa Komedy. Na początku swojej działalności zajmowała się tradycyjną muzyką jazzową. Potem zafascynowała się muzyką, w której wykorzystuje się przetworniki głosu.

W 1973 roku wyjechała do Nowego Jorku. Występowała ona dzięki tej przeprowadzce niemalże w całej Ameryce i Kanadzie. Nagrała około 50 płyt, współpracowała z wieloma amerykańskimi gwiazdami jazzu oraz wytwórniami płytowymi.

Za wspólnie zrealizowany projekt pod tytułem „Newborn Light”, wraz z Adamem Makowiczem, Urszula Dudziak otrzymała maksymalną ocenę pięciu gwiazdek od prestiżowego magazynu „Down Beat”. Współuczestniczyła w realizacji spektaklu „The Nature Is Leaving Us” komponując muzykę. Brała udział w niezliczonej ilości festiwali jazzowych, na wszystkich kontynentach.

Od 1985 roku coraz częściej odwiedza nasz kraj. Występowała wówczas w duecie z Bobbym McFerrinem na Jazz Jamboree w Warszawie. Urszula Dudziak bardzo dużo pracuje ale znajduje jeszcze trochę czasu na występy w popularnych programach telewizyjnych, takich jak „Wieczór z Jagielskim”, „Rozmowy w toku”, „Szymon Majewski Show”

Tagged
Paste your AdWords Remarketing code here