Rodzaje gitar

Pudło rezonansowe, które jest jednym z elementów budowy każdej z gitar, ma niewątpliwie decydujący wpływ na brzmienie instrumentu. Pływa wierzchnia wykonywana jest z drewna, które posiada najwyższe właściwości rezonujące, czyli przede wszystkim ze świerku i cedru. W tej samej płycie wycina się otwór, wokół którego wykonuje się ozdobną rozetę.

Główny podział gitar obejmuje gitary akustyczne i elektryczne. W tych pierwszych, drgania pochodzące ze strun przenoszone są przez mostek do płyty wierzchniej. W gitarach elektrycznych natomiast, przetworniki zamieniają drgania strun na sygnały elektryczne, które wzmocnione przez wzmacniacze potęgują dźwięki. Jeżeli bardziej zagłębimy się w gitary akustyczne, to należy wymienić kilka z nich.

Pierwszą, jaką pragnę przestawić, jest gitara barokowa. Była znacznie mniejsza od współczesnych gitar klasycznych i grała o wiele ciszej. Gitary barokowe miały zwykle po pięć strun. Różniły się od współczesnych także tym, że były odwrócone „do góry nogami”, co oznacza tyle, że najniższa struna była na najwyższej linii.

Kolejny typ to oczywiście gitara klasyczna, która służy przede wszystkim do wykonywania utworów poważnych. Najczęściej ma miękkie, nylonowe struny. Gitary klasyczne mają szerokie gryfy, które ułatwiają granie muzyki, do jakiej klasyki są przeznaczone. Instrumentem wywodzącym się od klasycznej jest akustyczna, która w swojej budowie posiada struny metalowe. Jej konstrukcja jest mocniejsza, a struny metalowe wydają mocny dźwięk. Gra się na niej głównie akordami – przede wszystkim kostką.

Gitara elektryczna to kolejny instrument z tej wielkiej rodziny. Jej źródłem wzmocnienia jest elektroniczny wzmacniacz, który dostaje sygnał przez specjalny przetwornik, umieszczony w konkretnym miejscu pod strunami. Do gitar elektrycznych zaliczamy gitary basowe oraz elektroklasyczne. Gitary basowe mają najczęściej cztery struny i bardzo długi gryf.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here