Polski Jazz

Michał Urbaniak, kompozytor, saksofonista i skrzypek, jest bardzo znaną postacią na polskiej scenie jazzowej. Na początku swojej kariery współpracował z takimi formacjami jak The Wreckers czy Jazz Rockers. Od końca lat 60tych prowadził własne formacje, między innymi Grupa Michała Urbaniaka, Michał Urbaniak Constellation, The Michał Urbaniak Fusion. Bardziej niż w Polsce, Michał Urbaniak, jest znany w USA, gdzie swoją karierę rozpoczął w 1973 roku.

Jego kompozycje to połączenie nowoczesnych trendów z własnym stylem. Jest on odpowiedzialny za wylansowanie wielu amerykańskich muzyków, między innymi Marcusa Millera, Kennyego Kirklanda i Johna Abercrombie. W swojej karierze współpracował z wieloma gwiazdami, np. Miles’em Davis’em oraz wyprodukował wiele cenionych płyt.

Jan Ptaszyn Wróblewski zadebiutował w 1956 roku w Sekstecie Krzysztofa Komedy. Jest on znany jako kompozytor i aranżer, ale grywa również na saksofonie tenorowym. Do 1961 roku grywał w różnych zespołach. Był również założycielem Polish Jazz Quartet, Mainstream, Kwartet Ptaszyna Wróblewskiego, Made in Poland. Uważa się go za głównego popularyzatora jazzu w Polsce. W jego utworach zauważyć można inspirację jazzem światowym, głównie straight ahead jazz oraz mainstream, jak również Trzecim Nurtem. Do ważniejszych płyt autorstwa Jana Ptaszyny Wróblewskiego należą Jazz Believers, Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Studio Jazzowe Polskiego Radia, Mainstream, New Presentation oraz Made in Poland.

Przy wymienianiu ważnych osobowości świata jazzu nie należy zapominać o kompozytorze i pianiście, Adamie Makowiczu. Jest on znany głównie z występów solowych, ale współpracował też z Tomaszem Stańko, Zbigniewem Namysłowskim oraz Michałem Urbaniakiem. Jego ostatnie prace to głównie własne opracowania klasycznych standardów. Do najważniejszych płyt, w jego twórczości, zalicza się Newborn Light, Unit,Winter Flowers, Adam oraz wiele innych.

Tagged
Paste your AdWords Remarketing code here