Pokrewne style jazzowe

Z kręgów jazzu wywodzi się wiele stylów muzycznych. Wywarł on wielki wpływ na różne gatunki muzyczne, w efekcie czego powstało kilka pokrewnych jemu stylów.

Pierwszym z nich jest ska-jazz. Pierwszy człon tej nazwy odnosi się do stylu muzycznego, wywodzącego się z Jamajki. Jak można się więc domyślać, ska-jazz jest gatunkiem muzyki uzyskanym z połaaczenia melodyjnych treści jazzowych z harmonijną treścią ska. Cechą charakterystyczną tej muzyki jest wykorzystanie bardzo dużej ilości instrumentów, takich jak gitara elektryczna, basowa, instrumenty klawiszowe, perkusja oraz sekcji dętej. Gatunek skupiony jest głównie na kompozycjach instrumentalnych. Jednym z przedstawicieli tego nurtu jest holenderki zespół Rotterdam Ska-Jazz Foundation.

Kolejnym, już trochę bardziej znanym, stylem jest acid-jazz. W jego przypadku łączy się elementy jazzowe z elementami muzyki rozrywkowej, jak np. funky i hip-hop. Przedstawicielami acid-jazzu są: St Germain, Miles Davis, Herbie Hancock, Jamiroquai, Groove Collective, Jazzmatazz. Największą popularnością cieszą się utwory z elementami hip-hop’owymi, a ich wykonawcami jest US3. Używają oni klasycznych sampli, by stworzyć własną kompozycję. W ten sposób powstał jeden z ich najsłynniejszych utworów „Cantaloop”, w którym wykorzystane zostały sample z piosenki „Cantaloupe Island” Herbiego Hancocka.

Kolejnym, dość charakterystycznym stylem, jest nu-jazz, zwany również elektro-jazzem. Jest to gatunek, w którym charakterystyczne jest mieszanie jazzu z muzyką elektroniczną. Współcześnie w tym stylu tworzą Jazzanova czy Fila Brazillia.

Istnieją jeszcze style, takie jak yass, łączący elementy współczesnej muzyki improwizowanej, jazzu, punk rocka i folku oraz off jazz, skupiającej się głównie na improwizacji i nawiązywaniu do innych stylistyk muzycznych.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here