Kompozytor

Słynny kompozytor i gitarzysta Janusz Strobel, swoją karierę muzyczną rozpoczął już jako nastolatek. Urodzony w Gdańsku, obecnie mieszkaniec Warszawy do dziś cieszy się popularnością wśród Polaków.

Jako kompozytor zadebiutował jednak dopiero w latach 70 – tych, namówiony do spróbowania przez Łucję Prus i Jana Wołka, poprzez piosenkę „Głupi albo gra”. O tego czasu zaczął pisać piosenki, a do dziś ma ich na koncie aż kilkadziesiąt! Piosenki tworzył na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego, a także Hanny Banaszak. Z Panią Hanną Banaszak występuje często jako akompaniator. Tworzył piosenki do tekstów takich sław jak Jonasz Kofta, Jan Wołka, Wojciech Młynarski i Magda Czapińska. Wśród wielu tytułów Janusza Strobla weszło na stałe w kanon polskiej muzyki rozrywkowej. Są to m.in. „W moim magicznym domu”, „Trzeba marzyć”, „Nieobecni”, „Więc jak?”, „Księżyc w nowiu”, „Łagodna” i wiele innych.

1

W Studiu S1 Polskiego Radia, w grudniu 1994 roku odbył się niezwykle uroczysty koncert z okazji 25–lecia twórczości i pracy artystycznej Janusza Strobla. Koncert był transmitowany przez TVP. Cały koncert składał się z piosenek i kompozycji artysty w nowych, nieznanych do tej pory aranżacjach. W koncercie, prócz znanego na cały kraj Tria Janusza Strobla wzięła udział także Polska Orkiestra Radiowa, nad którą czuwał Krzesimir Dębski.

Ponad to, w 1999 roku artysta skomponował piękną muzykę do spektaklu poetycko – muzycznego „Strofy dla ciebie” oraz wydał nową płytę „Wielka Pani. Karol Wojtyła. Poezje” z niesamowitym zbiorem 21 kompozycji napisanych do młodzieńczych wierszy Karola Wojtyły. Kolejnymi płytami w życiu artysty były m.in. „Janusz Strobel Trio” (Plantpress, 2005) i „Wierny Sobie” (Polskie Radio, 2005), które do dziś są chętnie kupowane i słuchane.

Tagged
Paste your AdWords Remarketing code here