Kobieta i jazz

Całkiem niedawno potrząsnęła ona polską sceną muzyczną. Mowa o Agnieszce Czulak, bardziej znaną jako Aga Zaryan. Ta wokalistka zadebiutowała w 2002 roku albumem „My Lullably”, który pokrył się złotem. Jej ostatni album. „Księga olśnień”, miał swoją premierę w zeszłym roku. Jej przygoda z muzyką rozpoczęła się od fascynacji twórczością Elli Fitzgerald oraz Milesa Davisa.

Swoje umiejętności wokalne szkoliła w Stanford oraz na Jazz Camp West w Stanach Zjednoczonych. Aga Zaryan jest również autorką muzyki do filmu pt. „Tragedia dziewczyny ulicznej”. W trakcie swojej kariery udało jej się koncertować w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Izraelu, Czechach, Szwecji, Francji, Czarnogórze, Bułgarii, Turcji, Portugalii, Rosji i Islandii.

Bardziej doświadczoną artystką na scenie jazzowej jest Anna Maria Jopek. Jest znana nie tylko ze swojego genialnego wokalu, ale również z unikalnych tekstów, gry na pianinie, komponowania oraz produkowania nagrań. Ma na swoim koncie 15 płyt złotych i platynowych. Zaistniała na polskim rynku muzycznym piosenką „Ale jestem”, z którą wystąpiła na Konkursie Eurowizji. Karierę międzynarodową rozpoczęła w 2000 roku wydając płyty Barefoot oraz Secret. Jej ostatnim projektem, jest trójpłytowa kompilacja „Lizbona, Rio i Hawana”. Anna Maria Jopek jest laureatką wielu konkursów i wyróżnień, np. w 1998 roku otrzymała Fryderyka za „Ale Jestem”, w 2003 otrzymała Paszport Polityki, Wiktora, Nagrodę Polskiej Estrady Prometeusz oraz tytuł As Empiku.

Polska scena jazzowa jest obfita w bardzo zdolne kobiety. Ich osiągnięcia są ogromne i wykraczają po za ramy ojczystej sceny. Wiele z nich zdobyło światową sławę i uznanie gwiazd rangi światowej. Skomponowane i wykonywane przez nie utwory rozbrzmiewają nawet w najdalszych zakątkach naszego globu.

Tagged , ,
Paste your AdWords Remarketing code here