Jazz w Polskim wykonaniu

W latach 1956-1960 pojawiły się prawdziwe osobistości na scenie jazz, które tworzą aż do dziś. Wywarli oni wielki wpływ na kształt polskiego współczesnego jazzu oraz na kolejne pokolenia jazzmanów. Są to, między innymi, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Ten znany kompozytor i saksofonista, urodzony w 1928 roku, zajmował się głównie komponowaniem i pisaniem muzyki do filmów.

Jednym z najbardziej znanych, współcześnie tworzących artystów, jest kompozytor i trębacz, Tomasz Stańko. Urodził się w 1942 roku i swoją karierę rozpoczynał jako członek kwartetu Jazz Darings. Był również założycielem własnych zespołów, takich jak Kwintet w którym towarzyszyli mu Zbigniew Seifert oraz Janusz Muniak. Jego kariera to zarówno przedsięwzięcia solowe jak i orkiestrowe. Do tych ostatnich należą chociażby te dla Studia Jazzowego Polskiego Radia. Jego twórczość zaliczana jest do nurtu free jazzu, choć ostatnie lata pokazują również jego zamiłowanie do światowych standardów. Za cechy charakterystyczne jego utworów uznaje się ich otwartość, abstrakcję wypowiedzi, oraz wysoki i chrapliwy ton instrumentu. Inspiracje czerpie z muzyki Krzysztofa Komedy oraz teatru Witkacego.

Zbigniew Namysłowski jest typowym przykładem multiinstrumentalisty. Jest on nie tylko kompozytorem i saksofonistą, ale również flecistą, wiolonczelistą i puzonistą. Jego początki to głównie dziania w różnych zespołach. Od lat 60tych zaczął tworzyć własne formacje i współpracował z wieloma czołowymi twórcami polskiego jazzu. Jako kompozytor spełnia się jednak najbardziej. Stworzył własny, niepowtarzalny język, przez co uznawany jest za wybitnego nauczyciela młodych. Ważniejszymi projektami Zbigniewa Namysłowskiego są płyty Lola z 1964, Winobranie z 1973, Kujaviak Goes Funky z 1975 oraz Mozart Goes Jazz z 1999.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here