Jazz nad Odrą

W Polsce organizowanych jest wiele festiwali jazzowych. Jednym z najbardziej znanych jest ten wrocławski – Jazz nad Odrą. Wrocław położony jest w województwie dolnośląskim i jest jego stolicą.

Od wielu lat uważany za najpiękniejsze miasto Polski, uwielbiane przez studentów. Mimo ogromnych zniszczeń wojennych zachowało się tutaj wiele budowli albo w stanie oryginalnym, albo całkowicie odrestaurowanych po wojnie. Do najbardziej wyróżniających się budynków należy oczywiście ratusz na Rynku, podziwiany przez każdego turystę.

Wrocław jest miastem znanym z mnóstwa mostów. Przed II wojną światową było ich tutaj aż 303! Obecnie wg obowiązujących kryteriów uznaje się, że jest ich od 117 do 220. W mieście możemy znaleźć kilkanaście obiektów muzealnych. Należy do nich na pewno Muzeum Narodowe we Wrocławiu, popularne z dzieł i zbiorów przeniesionych z Lwowa i Kijowa.

10

Jest tu także jedyne w Polsce Muzeum Architektury, Muzeum Lubomirskich i Muzeum Sztuki Mieszczańskiej w Ratuszu. To właśnie w tym pięknym mieście odbywa się znany festiwal – Jazz nad Odrą. Zjeżdżają się na niego wielkie światowe sławy muzyki jazzowej. Organizowany jest on już od 1964 roku. Do roku 1989 festiwal był ważna imprezą studencką organizowaną przez ZSP i wrocławski klub „Pałacyk”. Koncerty zazwyczaj odbywały się w najbardziej znanych i prestiżowych salach koncertowych Wrocławia: Filharmonii, Teatrze Polskim, Teatrze Współczesnym, Studio PR, Operze i Hali Ludowej. Na festiwal przyjeżdżają także przedstawiciele innych gatunków muzycznych prócz jazzu. Najbardziej znanymi artystami biorącymi udziałw festiwalu był Janusz Strobel, Czesław Niemen, a także zagraniczni: McCoy Tyner, Larry Coryell, Al Di Meola, Buddy Rich. Janusz Strobel do dziś wspomina jeden z jego ulubionych festiwali.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here