Hanna Banaszak

Janusz Strobel – słynny kompozytor i gitarzysta swoją karierę rozpoczął jako nastolatek. Urodził się w Gdańsku, dzisiaj mieszka w Warszawie. To człowiek tworzący głównie muzykę jazzową, komponował utwory dla wielu polskich gwiazd. Jedną z nich jest Hanna Banaszek. Jest to polska piosenkarka estradowa, a równocześnie – jazzowa. Wykonuje piosenki z lat 20 i 30, przez co jest niezwykle lubiana przez publiczność. Jest także poetką.

Na samym początku lat siedemdziesiątych śpiewała w amatorskim zespole, a równocześnie w duecie z wokalistą i gitarzystą. Mowa tutaj o Piotrze Żurowskim. Zadebiutowała na wspomnianym przeze mnie wcześniej Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Hanna karierę solową zaczęła dokładnie w 1980 roku. Współpracowała chętnie z masą wielkich talentów, m.in. Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim, Zbigniewem Górnym, Jerzym Wasowskim i Jeremim Przyborą. Co jest ciekawostką – zrealizowała także wiele recitali telewizyjnych. Okazało się, że z jej talentem zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar w 1986 roku.

Artystka brała czynny udział w różnych imprezach telewizyjnych i scenicznych. Do tych najważniejszych i najbardziej znanych należą: Nieszpory Ludźmierskie, Zanim będziesz u brzegu, czyli spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem. Hanna Banaszek, jako poetka, jest autorką tomiku wierszy pt. Zamienię Samolubie na Szczodruchy. Tomik wydany został przez Oficynę Konfraterni Poetów w Krakowie. Co ciekawe, ponad pięćdziesiąt wierszy jest zapisem osobistych uczuć i przeżyć autorki.

Piosenkarka jest członkiem znanego stowarzyszenia działającego przy klubie Muzyczna Owczarnia w Jaworkach, podobnie jak Janusz Strobel. Dzięki temu artyści widują się dosyć często na różnego rodzaju imprezach klubowych.

Tagged
Paste your AdWords Remarketing code here