Gitara

Janusz Strobel – wybitny gitarzysta i kompozytor polski. Wszystkie gitary w jego rękach brzmiały tak, jakby grały same. Chyba każdy z nas wie, jak wygląda gitara. Nie każdy zapewne wie jednak, w jaki sposób jest zbudowana i jakie są rodzaje gitar. Chciałabym nieco przybliżyć i rozjaśnić ten temat.

Otóż, gitara, jak każdy wie – jest instrumentem muzycznym z grupy strunowych szarpanych. Posiada pudło rezonansowe, gryf i progi. Najczęściej gitary mają po sześć strun, ale można spotkać instrumenty z liczbą strun od 4 do 12. Gitara odgrywa niemalże kluczową rolę w wielu rodzajach muzyki, np. blues, flamenco, rock, country. Gitary są wykonywane i naprawiane przez specjalnie szkolonych do tego ludzi, mianowicie – przez lutników.

Obecnie, coraz częściej tworzy się gitary maszynowo, jednak te robione ręcznie są nie tylko najbardziej szukane, ale także najdroższe. Najlepszej jakości instrumenty są właśnie wykonywane ręcznie. Wielu z tych, którzy chcieliby wiedzieć jak się gra na tym instrumencie powinni wiedzieć, że gra się na nim opuszkami albo równocześnie opuszkami i paznokciami. Pomagać sobie można kostką do gry, dzięki której nie zdzierają się opuszki, a jest ona przeznaczona głównie do gitar z metalowymi strunami.

„Wyższą szkołą jazdy” jest technika hybrydowa, gdzie gra się jednocześnie kostką i palcami. Struny są niewątpliwie jedną z najważniejszych części gitar. Dawniej wykonywano je ze zwierzęcych jelit, odpowiednio wypreparowanych. Dzisiaj tworzy się je najczęściej z nylonu (gitary klasyczne), albo stali. Dwunastostrunowe gitary mają podwojoną każdą ze strun. Siedmiostrunowe instrumenty występują w meksykańskiej i rosyjskiej muzyce ludowej.

W Polsce można spotkać opatentowaną na potrzeby festiwalu Warszawska Jesień, przez Krzysztofa Sadłowskiego, gitara ośmiostrunowa. Gitara posiadająca 10 strun, to gitara klasyczna sześciostrunowa z dodatkowymi czterema strunami basowymi.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here