Gitara elektryczna

Jedną z najbardziej znanych gitar na całym świecie jest bez wątpienia gitara elektryczna. Jest to instrument, w którym drgania stalowej struny są przekształcane w zmiany napięcia elektrycznego. Jak to się dzieje? Otóż, służy do tego specjalny przetwornik elektromagnetyczny. Chciałabym opisać krótko modele specjalne gitar elektrycznych.

Dlaczego modele specjalne? Hmm… tutaj chodzi o to, że każdy z gitarzystów chce znaleźć swoje brzmienie, każdy z nich ma swoje upodobania, co do wyglądu, kształtu i brzmienia instrumentu. Właśnie dla tego typu osób tworzy się specjalne modele gitar. Tego typu instrumenty mają zazwyczaj bardzo oryginalny wygląd, nawet wówczas, gdy tworzone są na potrzeby jednego utworu. Najczęściej mają postać instrumentu dwu- lub trójgryfowego o bardzo nietypowym brzmieniu. Wszystkie gitary dla Carlosa Santany były wykonywane właśnie na tego typu specjalne zamówienie. Najbardziej znaną firmą, która wykonuje instrumenty tego typu jest firma Novax. Jej pracownicy odkryli, że aby strojenie gitary było poprawniejsze, progi nie powinny być rozmieszczone równolegle.

Teraz trochę o zasadzie działania gitar elektrycznych. Wewnątrz umieszczonych w niej przetworników elektromagnetycznych znajdują się magnesy sztabkowe, albo pojedyncze magnesy, a na karkas nawinięta jest cewka z cieniutkiego drutu. To wszystko umieszczone jest bezpośrednio pod strunami. Dzięki drganiom metalowych strun, w cewce indukuje się napięcie, które przekazywane jest do wzmacniacza. Wzmacniacz to urządzenie, które przetwarza i wzmacnia sygnał wyjściowy.

Gitary elektryczne są nieodstępującym elementem wielu koncertów na świecie. Janusz Strobel, doskonały polski gitarzysta i kompozytor, mimo tego, że komponował raczej muzykę jazzową, bardzo chętnie próbował swoich sił grając na wielu rodzajach gitar, w tym także na elektrycznych.

Tagged
Paste your AdWords Remarketing code here