Gitara basowa

Po krótkim omówieniu rodzajów gitar i ich budowy, warto jest się bliżej przyjrzeć niektórym z nich. Gitara basowa, bo od niech chciałabym zacząć to instrument strunowy szarpany (tak, jak wszystkie z gitar), najczęściej elektryczny.

Na gryfie posiada progi, chociaż można spotkać także gitary basowe bezprogowe. Tradycyjne gitary basowe mają po cztery struny, a ich łączna skala obejmuje dźwięki takie, jak kontrabas czterostrunowy. Istnieje kilka sposobów gry na gitarze basowej. Pierwszy z nich – szarpanie, jest najczęściej stosowanym stylem. Polecany początkującym basistom – polega na delikatnym szarpaniu strun palcami wskazującym i środkowym na przemian. Czasami szarpie się bardziej energicznie i mocniej, jednak wg opinii lekarzy i samych muzyków – tego typu technika może doprowadzić do stałych uszkodzeń palców i stawów.

Inny styl gry na gitarze basowej – slapping to bardzo charakterystyczne uderzenia, które wykonuje się kciukiem z pomocą nadgarstka. Nadaje to metaliczny i agresywny dźwięk. Popping to także jeden ze stylów grania. Jest to coś w rodzaju podrywania strun wszystkimi palcami z wyjątkiem kciuka. Klangowanie to połączenie slappingu i poppingu. Techniki te mogą być używane naprzemiennie, dzięki czemu muzyka jest niezwykle urozmaicona. Metoda klangu używana jest często w muzyce funky – np. Red Hot Chili Peppers. Granie kostką także może być stosowane do gitary basowej. Podczas gry kostką dźwięki wydawane przez instrument są zupełnie inne niż podczas grania palcami. Kostką grają zarówno początkujący, jak i wirtuozi, którzy chcą się przebić przez grę innych instrumentów (np. podczas koncertu, perkusja jest głośniejsza od gitary basowej, przez co ją maskuje).

Ostatnim sposobem, jaki chciałabym omówić jest tapping. Jest to dociskanie strun do progów obiema rękami, co daje niezwykle charakterystyczne brzmienie.

Tagged ,
Paste your AdWords Remarketing code here