Festiwale jazzowe w Polsce

Jednym z najstarszych i najsławniejszych polskich festiwali jazzowych w Europie jest Jazz Jamboree. Jego organizatorem jest Fundacja Jazz Jamboree, a odbywa się on w Warszawie. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1958 roku w klubie studenckim Stodoła. Od 1965 roku Jazz Jamboree odbywa się w Sali Kongresowej. W 2011 roku miała miejsce jego 53 edycja. Wzięły w nim udział takie gwiazdy jak Lalah Hathaway, David Sanborn, Krystyna Prońko oraz wielu innych.

Kolejnym ważnym wydarzeniem, w kalendarzu imprez jazzowych, jest Bielska Zadymka Jazzowa. Festiwal ten odbywa się od 1999 roku w Bielsku-Białej. Na festiwalu można usłyszeć nie tylko polskie, ale również zagraniczne gwiazdy. Do historii przeszły jamy z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, Davida Murraya, Roya Horgrove’a, Terence’a Blancharda oraz Joe Lavano. Festiwal wygląda bardzo porządnie w świetle statystyk, które wskazują, że wystąpiło na nim już blisko 500 wykonawców z 24 krajów.

Bydgoski Festiwal Jazzowy odbywa się od 2003 roku, ale ma o wiele dłuższą tradycję. Jest on, swego rodzaju, kontynuacją wcześniejszych festiwali jazzowych, które sięgają lat 70tych XX wieku. Bydgoszcz Jazz Festiwal swoją obecnością zaszczycili, miedzy innymi, Billy Harper, Al Foster oraz Vincent Herring.

15

Imprezą, o trochę innym charakterze niż dwie poprzednie jest Gorzów Jazz Celebrations. Jest to swego rodzaju konkurs dla młodych muzyków jazzowych. Odbywa się cyklicznie, raz do roku, od 1975 roku. Jej laureatami byli Stanisław Soyka, Janusz Szrom, Walk Away czy Up To Date.

Kolejnym festiwalem, którego historia jest równie długa co historia Jazz Jamboree, jest Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych Jazz Juniors. Jest on organizowany od 1976 roku w Krakowie. Dzięki niemu mogą zaistnieć młodzi i uzdolnieni wykonawcy, jak również daje się im możliwość konfrontacji z wielkimi, jazzowymi gwiazdami. W Jazz Juniors brał udział, między innymi, Leszek Możdżer.

Tagged , ,
Paste your AdWords Remarketing code here